آموزش ساخت فرم جستجو با ایجکس در php

آموزش ساخت فرم جستجو با ایجکس در php

آرمان لقائی
زمان انتشار دوره : ۱۳۹۷/۸/۲۷

 

آرمان لقائی هستم چند سالی در حوزه برنامه نویسی و امنیت وب سایت و اپلیکیشن های تحت وب فعالیت میکنم و تا به امروز موفق به کسب این افتخارت شده ام .

 

1- مدیر و بنیانگذار گروه برنامه نویسی نیتابند 

2- مدیر و بنیانگذار وبدونی 

3- طراح و برنامه نویس wooyar 

4- طراح بیش از 10 باندل حرفه ای 

5- طراح بیش از 50 وب سایت فروشگاهی و کشوری 

6- مدرس بیش از 10 سایت آموزشی کشور 

 

ساخت فرم جستوجوی آجاکسی در زبان برنامه نویسی php موضوع اموزش دیگری از وب سایت کمپ تاتس می باشد. برای ساخت لایو سرچ ( Live Search ) جستوجوی زنده لازم است با زبان جی کوئری آشنا باشید. در این دوره رایگان نحوه پیاده سازی و طراحی فرم جستوجوی ایجکسی با استفاده از جی کوئری و آجاکس در زبان php میپردازیم.

طراحی فرم جستوجوی آجاکسی در زبان php

در این آموزش php رایگان با نحوه طراحی و پیاده سازی یک فرم جستجو فوق حرفه ای با قابلیت نمایش نتایج به صورت زنده را یاد خواهید گرفت  تفاوت این آموزش با آموزش های دیگر در سطح اینترنت استفاده از کد های کم تر و حرفه ای بودن کار میباشد داشتن امکان یک جستجوگر زنده که در هنگام تایپ کردن کاربر بتواند کلمات مشابه کاربر را حدث بزند به نوعی جرء الزامات محسوب میشود و همین امر باعث شده تا بسیاری از وب سایت های بزرگ هم این فناوری را بر روی سایت های خود طراحی و پیاده سازی کنند که در این آموزش کامل با طراحی این سیستم . مزایا و معایب آن آشنا خواهید شد .

live search چیست ؟ 

live search را این طور میتوان تعریف کرد امکان جستجو در بین مطالب بدون لود شدن مجدد صفحه و نمایش مطالب برای کاربر به عنوان مثال شما یک وب سایت فروشگاهی برای فروش قالب وردپرس دارید و قصد اضافه کردن این فناوری بر روی وی سایت خود را دارید کاربر در کادر جستجو نام کامل قالب را نمی داند فقط کلمه A  را تایپ کند خود سیستم قالب هایی را که نام آنها داری A باشد را به کاربر پیشنهاد میدهد مثل avada ananke برای درک بهتر این موضوع شما اگر در وب سایت کمپ تاس مانند تصویر زیر عبارت آموزش را تایپ کنید سیستم تمامی قسمت هایی که دارای متن آموزش باشند را برای شما نمایش میدهد مثل آموزش لاراول , آموزش وردپرس و ... 

ساخت فرم جستوجوی ایجکسیبا دیدن این تصویر شاید این سوال در ذهن شما باشد این کلماتی که به کاربر پیشنهاد داده میشود از سمت سیستم به چه شکل است و از کدام منبع فراخانی میشوند این کار به وسیله فناوری ایجکس صورت میگیرد زمانی که کاربر در کادر جستجو شما عبارتی را تایپ میکند یک در خواست به سمت سرور شما ارسال میشود که حاوی متنی است که کاربر در کادر جستجو وارد مکیند بدون این که کاربر متوجه ارسال این درخواست شود و صفحه مجدد لود شود درخواست ارسال میشود زمانی که این درخواست ارسال شد نتیجه را از دیتابیس شما پیدا میکند و آن را به کاربر نمایش میدهد .

فناوری ایجکس چیست ؟ 

فناوری ایجکس یک فناوری پیشرفته است که این امکان را برای ما فراهم میکند تا بدون لود شدن مجدد  صفحه در بین صفحات اقدام به ارسال درخواست کنیم برای آشنایی کامل با این فناوری میتوانید به آموزش ارئه شده کمپ تاتس با عنوان آموزش استفاده از ajax در php استفاده کنید و کامل اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید .

روش صحیح ساخت جستجوگر ajax ؟

سایت های زیادی برای جستجو از این فناوری استفاده میکنند که معروف ترین این سایت ها خود گوگل است که در طول روز ملیون ها کاربر از آن استفاده میکنند و درخواست های زیادی سمت سرور های آنها ارسال میشود این طور تصور کنید زمانی که کاربر در داخل فیلد جستجوگر یک عبارت طولانی را بخواهد تایپ کند با هر بار تغیر این فیلد جستجو یک درخواست سمت سرور  ارسال میشود یعنی اگر عبارت 30 کارکتر باشد 30 درخواست سمت سرور ارسال میشود حال اگر در طول رو چندین کاربر در سایت اقدام به جستجو کنند تعداد درخواست ها به سمت سرور پیش از حد مجاز بوده و شاید موجب کندی سایت و حتی افت سرور شود .

پیشنهاد دوره برای شما بهتر است ببینید: آموزش کامل زبان برنامه نویسی php

برای حل ارسال های پیش از حد در هنگام جستجو به سمت سرور چه باید کرد ؟ 

برای حل این مشکل jquery  میتواند کمک شایانی به ما بکند ما با استفاده از جیکئوری میتوانیم سیستم را طوری پیاده سازی کنیم که زمانی کاربر در کادر جستجو عبارتی را تایپ کرد 5 ثانیه بعد از تایپ ارسال به سمت سرور ارسال شود یعنی کاربر اگر بخواهد متن طولانی هم تایپ کند که 30 کارکتر باشد اگر در هنگام تایپ توقف نداشته باشد فقط یک درخواست به سمت سرور ارسال خواهد شد در نهایت اگر هم توقف داشته باشد 3 بار درخواست ارسال خواهد شد یعنی خود سیستم منتظر میماند تا 5 ثانیه اگر کاربر مجدد اقدام به تایپ کردن نکرد درخواست را ارسال میکند همین کار باعث خواهد شد تعداد درخواست ها تا حد قابل توجهی پایین بیاید و فشار به سرور ما وارد نشود .

طراحی فرم جستوجوی زنده با آجاکس در زبان php

جستجوگر ajax امنیت سایت را پایین می آورد ؟

استفاده از ایجکس در پروژه های تحت وب هیچ تاثیری بر پاین آوردن امینت ندارد حتی اگر استفاه از آن برای پیاده سازی یک فرم جستجو باشد هکر ها با استفاه از فرم های جستجو میتوانند sql تزریق کنند و سایت ما رو مورد حمله قرار دهند اما این هیچ ربطی یه استفاده از ajax ندارد این اتفاق در سایت هایی که اصلا از فناوری ajax  هم استفاده نمیکنند ممکن است بیشتر اتفاق بیفتد و مورد حمله قرار بگیرند ما در این آموزش تا حد قابل توجهی طوری کد نویسی خواهیم کرد تا از این خطرات در امان باشیم .

جستجوگر پیشرفته با جستجوگر سنتی ؟ 

در جستجوگر آجاکسی پیشرفته کاربر زمانی که اقدام به جستجو میکند میتواند در لحظه تایپ نتیجه ها را ببیند اگر تایپ کردن را ادامه دهد نتیجه محدود تر میشود اگر نتیجه از حد خود گذشته باشد، می توانید کاراکترهای را پاک کنید تا نتیجه مناسب تری داشته باشد و کلی مزیت دیگر که استفاده از این جستجوگر ها را نسبت به جستجوگر های سنتی بیشتر کرده است .

منبع: کمپ تاتس

0 دیدگاه برای این محصول ثبت شده است

webdooni
برای ثبت دیدگاه باید شوید.

آرمان لقائی این آیتم را پشتیبانی میکند

دارای پشتیبانی

حداقل و حداکثر زمان پاسخگویی 1 الی 2 روز کاری میباشد.

توجه داشته باشید

راه ارتباطی برای پشتیبانی محصولات از طریق سیستم تیکتینگ کمپ تاتس می باشد

مواردی که لازم است بدانید:

  • پاسخگویی به سوالات قبل از خرید در بخش دیدگاهها
  • پاسخگویی به سوالات و مشکلات بعد از خرید از طریق تیکت
  • تنها مواردی که مربوط به محصول خریداری شده است شامل پشتیبانی می باشد
  • ارائه بروزرسانی های رایگان در صورت وجود

مواردی که شامل پشتیبانی نمی شود:

  • آموزش اختصاصی مباحث.
  • آموزش های جانبی مربوط به دوره خریداری شده.

شرایط و قوانین را حتما مطالعه کنید.

سرفصلی برای این محصول ایجاد نشده است

توسط
توسط
توسط
توسط
توسط